Kontakt

Start

Msze św.

Aktualności

Grupy parafialne

Biuro parafialne

Historia parafii

Odpust parafialny AD 2018

                    „Maryjo, Królowo Wniebowzięta prowadź nas..." – tymi słowami rozpoczął kazanie obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa, ks. prof. dr hab. prałat Bogdan Częsz; przewodnicząc Mszy Św. odpustowej w naszej parafii 15 sierpnia 2018 r. Msza to była szczególna, bo rocznicowa – nasza parafia obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Ksiądz arcybiskup Antoni Baraniak wydał dekret powołujący z dniem 1 stycznia 1958 r. parafię pw. Wniebowzięcia NMP. Pierwszym proboszczem z zadaniem organizacji parafii i budowy kościoła został ks. Prałat Stanisław Kałek; w sierpniu 1974 roku po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia budowy, w niewykończonym jeszcze kościele, pośród surowych murów i rozstawionych rusztowań odbyła się pierwsza Msza Św. Do tego czasu nabożeństwa odbywały się w prowizorycznych warunkach, w kaplicy przy ul. Stalowej – adoptowanego baraku, będącego w czasie II Wojny Światowej łaźnią dla robotników przymusowych III Rzeszy Niemieckiej.
Wg słów ks. prof. Bogdana Częsza, patronką nowo powołanej parafii w Kobylepolu Maryja Wniebowzięta została nieprzypadkowo. Ks. Arcybiskup Antoni Baraniak zainspirował się najprawdopodobniej ogłoszeniem w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII dogmatu o wniebowzięciu z duszą i ciałem do Nieba Najświętszej Maryi Panny. Tym samym nasza parafia i kościół stały się żywym pomnikiem tamtych wydarzeń.
Po zakończeniu mszy odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła, poświęcenie ziół, warzyw, owoców i kwiatów oraz odśpiewano przez licznie zebranych parafian i gości Te Deum laudamus (Ciebie Boga wysławiamy) - 15 sierpnia to również święto Wojska Polskiego i kolejna rocznica „Cudu nad Wisłą".

 

Poniżej fotorelacja z mszy odpustowej...